Uroda i zdrowie

Choroby psychiczne u dzieci

Choroby psychiczne dzieci mogą na początku mieć tak łagodne objawy, że mogą pozostać nierozpoznane. Wydaje się, że są to zwyczajne zachowania albo cechy kształtującego się charakteru, a rodzice nawet nie biorą pod uwagę rozwijającej się choroby psychicznej. Dziecko może być agresywne, pobudzone lub wprost przeciwnie – wycofane. O zaburzeniach psychicznych u dziecka mogą świadczyć częste moczenia się, bóle głowy, bóle brzucha, zaburzenia mowy, zaburzenia rytmu serca, problemy z krążeniem.

Omamy i urojenia to typowe objawy rozwijającej się nerwicy lekowej lub schizofrenii. Dziecko widzi przedmioty, których nie ma, opisuje sytuacje, które nie miały miejsca. Urojenia z kolei dotyczą przekonania, że dziecko jest śledzone, obserwowane albo inni je wyśmiewają. Te symptomy są doskonale znane psychiatrom dziecięcym, którzy są w stanie rozpoznać chorobę i wdrożyć skuteczną terapię.

Jednym z objawów rozwijającej się depresji może być brak dbałości o własny wygląd, w tym także nagły przyrost wagi, nadwaga lub otyłość. Nieco rzadszym objawem depresji może być spadek wagi spowodowany brakiem apetytu przy zaburzeniach psychicznych. Warto również zwrócić uwagę na trudności z koncentracją. Dziecko jest impulsywne, nieodporne na bodźce, które rozpraszają uwagę, a przy tym przejawiają nadmiar energii.