Uroda i zdrowie

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy

Ćwiczenia McKenzie na kręgosłup lędźwiowy mogą być stosowane na dyskopatię oraz na każdy inny zespół bólowy w jego obrębie. Mogą to być bóle po urazach oraz z bólami nieokreślonych przyczyn np. napięciowych. Regularne wykonywanie ćwiczeń pozwala wzmocnić kręgosłup i rozluźnić napięcia w mięśniach przykręgosłupowych.

Najbardziej skuteczne na bóle kręgosłupa okazują się ćwiczenia Mackenzie, przy których warto pamiętać o systematyczności, najlepiej przy ostrych stanach bólowych: wykonywać je 2x dziennie. W przypadku postępów rehabilitacji można postępować wg schematu: ćwiczenia 3 razy w tygodniu, z zachowaniem jednego dnia na regenerację.

Bardzo ważne, że w tej metodzie rehabilitant przed rozpoczęciem ćwiczeń przeprowadza testy ruchowe, które pozwalają określić miejsce bólu a tym samym dotrzeć do jego przyczyny i zakwalifikować pacjenta do jednego z trzech zespołów zaburzeń kręgosłupa np. do zespołu posturalnego, który dotyczy utraty elastyczności i odpowiedniej ruchomości kręgosłupa, które najczęściej powstaje na skutek przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała.

W metodzie Mackenzie, oprócz przeprostów w pozycji leżącej bardzo skuteczne są też przeprosty w pozycji stojącej:
– Stanąć z wyprostowanymi plecami i stopami w lekkim rozkroku, dłonie umieścić na wysokości talii, tak aby palce były skierowane w dół i stykały się w centralnej linii kręgosłupa;
– odgiąć kręgosłup do tyłu, najdalej, do granic możliwości poprzez wykorzystanie dłoni i palców jako osi obrotu, nogi utrzymać wyprostowane w kolanach
– wytrzymać w tej pozycji przez kilka sekund
– wrócić do pozycji wyjściowej.

Więcej – https://portaldlazdrowia.pl/cwiczenia-na-kregoslup-ledzwiowy/