Fotel komputerowy

Praca siedząca to w dużej części przypadków praca przy komputerze, więc zagrożenia są podobne. Po wielu latach pracy jesteśmy narażeni na problemy ze stawami, zwłaszcza rąk, a szczególnie łokci, palców i nadgarstków. Dokuczać będą również bóle kręgosłupa, zwłaszcza na odcinku szyjnym i lędźwiowym.

Za część tych dolegliwości odpowiadają źle dobrane meble biurowe, konkretnie stolik i fotel komputerowy. Odpowiednio dobrane meble biurowe umożliwiają zajęcie prawidłowej postawy ciała. Plecy musza być oparte o oparcie, a głowa prosto. Jeśli chodzi o dłonie to powinny być na równej wysokości jak przedramiona lub nieco poniżej. Chodzi o to, żeby łokcie były wyżej niż klawiatura.

Wygodne siedzenie i prawidłowa pozycja ciała to nie tylko plecy głowa i ręce. Równie ważne są nogi, zwłaszcza uda, które muszą być podpierane przez siedzenie. Kolana powinny być nieco niżej lub w równej linii jak uda. Stopy opieramy na podłodze lub podnóżku, nie krzyżujemy nóg.

Żeby zachować dobrą pozycję w czasie pracy siedzącej, trzeba używać dobrych foteli komputerowych z możliwością regulacji oparcia, siedziska i innych elementów. Fotele komputerowe musza być stabilne, na minimum pięciopodporowej podstawie oraz w pełni obrotowe. Ponadto powinny być wyposażone w kółka jezdne.  Tak skonstruowany fotel komputerowy jest przydatny do pracy przy stanowisku wyposażonym w kilka urządzeń, ponieważ ułatwia przyjęcie prawidłowej postawy przy każdym z nich. Najważniejsze żeby fotel komputerowy ograniczał przypadki wymuszonej pozycji ciała, bo taka pozycja jest szkodliwa dla kręgosłupa.

Fotel komputerowy musi być dostosowany do wzrostu i wymiarów ciała odbiorcy, dlatego ważne są funkcje regulacji. Przede wszystkim wysokość siedziska, kąt pochylenia oparcia, regulacja podłokietników. Dobre fotele komputerowe mają oczywiście znacznie więcej funkcji regulacji. To ważne przy wielogodzinnej pracy.