Aktywność i hobby

Mniej znane zabytki militarne

Duża część aktywnych turystów nie lubi marnować czasu tylko na leżenie na plaży albo imprezowanie w czasie urlopu. Tacy turyści lubią zwiedzać: zamki, pałace, stare kopalnie i inne zabytki. Dość duża grupa to miłośnicy militariów i wszelkiego rodzaju budowli militarnych. Prawdziwi miłośnicy nie ograniczają się do dużych i znanych obiektów zamienionych w muzea, ale odwiedzają również małe obiekty, mniej znane albo znane tylko społeczności. Bardzo często są to obiekty jedyne w swoim rodzaju.

Jednym z takich obiektów są pozostałości niemieckiego poligonu V3 we wsi Zasieki koło Międzyzdrojów. Czym była broń V3? Było to bardzo długie działo składane z segmentów, a jego długość mogła przekroczyć 130 metrów. Wszystko po to aby podkalibrowy pocisk 155 mm osiągnął wysoką prędkość, a więc daleki zasięg. Działo było niepraktyczne, można je było ustawić jedynie na stałe, ale w zamyśle mogło strzelać na odległość do 160 km. To jedno wystarczyło aby zainteresować Hitlera, któremu działo V3, znane również pod nawą rakiety V3 potrzebne było jako broń odwetowa. Hitler chciał po prostu ostrzeliwać Londyn w wybrzeży francuskich i zanim działo zostało przebadane w ostatecznej formie nakazał budowę we Francji podziemnych komór. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo Amerykanie zbombardowali konstrukcje, a poligon w zasiekach działał co prawda do stycznia 1945 roku, ale nie dopracował się ostatecznej konstrukcji.

Inną militarną ciekawostką jest tzw. Uroczysko Mosty w Puszczy Bukowej koło Szczecina. Jeśli spotkamy te mosty, czy wiadukty w lesie to zdziwimy się z kilku powodów. Po pierwsze są niedokończone, po drugie mają często dziwną konstrukcję, a po trzecie w tym miejscu nie mają żadnego sensu. Wszelkie próby uzasadnienia istnienia mostów w tym miejscu są pozbawione racji. Te mosty to po prostu poniemiecki ogródek saperski, w którym niemieccy saperzy mogli ćwiczyć wysadzanie wiaduktów i mostów, by robić to efektywnie w czasie wojny. Ogródek był wykorzystywane również po wojnie przez polskich saperów. Ciekawostka militarna w pięknym otoczeniu przyrody Puszczy Bukowej.

Bardzo fajną wycieczkę można zrobić w Świnoujściu, gdzie obiektów militarnych jet bardzo dużo, począwszy od kilkusetletnich fortów, poprzez obiekty poniemieckie, skończywszy na polskich obiektach wojskowych. Jednym z ciekawszych obiektów poniemieckich jest Bateria nadbrzeżna Goeben, a raczej bunkry, które pozostały po tej baterii i pozostałości kolejki wąskotorowej. Bateria ta miała bronić Świnoujścia przed okrętami aliantów, które mogły wpłynąć na Bałtyk. Ostatecznie wojna potoczyła się tak, że bateria GOEBEN była zbędna, więc działa i wyposażenie przeniesiono na Wał Atlantycki. To co pozostało można zwiedzać samodzielnie spacerując po lesie. W skład baterii wchodziło również stanowisko dowodzenia z dalmierzem zbudowane na nadmorskiej wyspie. To charakterystyczna budowla w kształcie dzwonu.

Takich ciekawostek nad morzem jest znacznie więcej, nie wszystkie są zagospodarowane, a szkoda. Ludzie je odwiedzają, więc mogłyby być ciekawą ofertą turystyczną.