Polskie zamki: Gniew
Gniewska warownia powstała jako typowy zamek-klasztor, mający służyć Krzyżakom. Dziś jest jedną z ważniejszych atrakcji północnej Polski oraz kuszącym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. Co warto wiedzieć na jej temat?
Gniew jest ważnym celem turystycznych wypraw, nie tylko dla miłośników historii. Tutejszy zamek to wspaniałe dzieje oraz piękna architektura. Zamek ten, wzniesiony w miejscu z natury obronnym, może się pochwalić długą, sięgającą XIII wieku historią. Inicjatorami jego budowy byli Krzyżacy, którzy ostatecznie utracili tę warownię w połowie XV wieku. W okresie późniejszym zamek dość często przechodził z rąk do rąk. W XVII stuleciu zajęli go m. in. Szwedzi, w rękach których warownia ta pozostała przez dwa lata. Po pierwszym rozbiorze Polski, gdy Gniew znalazł się w granicach zaboru pruskiego, zamek ten zaczął pełnić rolę Wojskowych koszar. W XIX stuleciu stał się więzieniem, a w okresie międzywojennym – siedzibą polskich już urzędów. Niestety, jeszcze w latach 20-tych XX wieku znaczna część zamkowych pomieszczeń poważnie ucierpiała wskutek pożaru. Opuszczony zamek przez lata popadał w ruinę, na szczęście na początku lat 90-tych znalazły się pomysły na zagospodarowanie zamku, a także pieniądze na jego remont. Dziś zamek jest atrakcyjnym celem niejednej wycieczki krajoznawczej, wielkim powodzeniem cieszą się też organizowane tu imprezy historyczne. Dzięki nim można poznać lepiej dzieje zamku od czasów średniowiecza aż po okres szwedzkich najazdów.
Wycieczki śladem krzyżackich zamków to idealna propozycja dla tych, którzy chcą podziwiać perełki dawnej architektury oraz poszerzać swą wiedzę z zakresu historii. W takich miejscach, jak Gniew, nudzić się nie można, a wrażenia z pobytu na tutejszym zamku na długo pozostaną w pamięci każdego turysty.
Zdjęcia zamku Gniew – https://discover.pl/zamek-w-gniewie/