Aktywność i hobby

Atrakcje Rudaw Janowickich

Rudawy Janowickie to niewielkie góry, ale warto tam przyjechać, ponieważ atrakcji jest dużo, a tłoku jeszcze nie ma. Jedną z większych atrakcji są Kolorowe jeziorka, czyli cztery stawy w miejscu zalanych wyrobisk dawnych kopalni pirytu. Liczba cztery może być pewnym nadużyciem, ponieważ żółte jeziorko okresowo wysycha, a zielone pokazuje się bardzo rzadko. Najciekawsze są: jeziorko purpurowe i szmaragdowe. Kolor zawdzięczają minerałom zawartym w dnie i ścianach wyrobisk – purpurowe głównie od związków żelaza, szmaragdowe od związków miedzi. Kolorowe jeziorka są przygotowane na ruch turystyczny, są parkingi, miejsca na grilla itd. Obok jeziorek przechodzi zielony szlak turystyczny, ale dalej jest raczej pusto.

Inną atrakcją Rudaw janowickich są skałki na zboczach i szczytach. Mozna je tylko podziwiać, można również się wspinać, to znakomite skałki do treningów przed czymś trudniejszym. Skałki, które są w okolicy szczytów są zamieniane na punkty widokowe. Już dawno zbudowano na nich platformy widokowe, które są bezpieczne dla turystów. To bardzo atrakcyjne miejsca chętnie odwiedzane przez turystów.

W Rudawach Janowickich jest również sporo zabytków. Jest kilka kościołów z dawnych wieków, starych pałaców, z których część odrestaurowano. Jednym z ciekawszych zabytków są ruiny zamku Bolczów. To zamek zbudowany w XIV wieku. Był czas, kiedy zamek Bolczów był siedziba raubritterów i przez to został zniszczony. Jego znakomite położenie i naturalne były impulsem do odbudowy, a nawet powiększenia i przystosowania do broni palnej. W połowie XVII wieku zamek Bolczów został ostatecznie zniszczony przez wojska króla Szwecji i od tego czasu już nie był odbudowywany.

Co warto zobaczyć w Rudawach Janowickich – https://discover.pl/co-warto-zobaczyc-w-rudawach-janowickich/