Aktywność i hobby

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Rudawy Janowickie są górami, które nie są zbyt wysokie, ani nie zajmują dużego obszaru. Są jednak atrakcyjne turystycznie z uwagi na duże zróżnicowanie geograficzne. To właśnie dla atrakcji związanych z geografia terenu Rudawy Janowickie są chętnie odwiedzane przez turystów. Tym co ich przyciąga są skałki, które co rusz spotyka się w lesie na górskich zboczach i na szczytach. Wiele z tych skałek ma własne nazwy. Skałki są wykorzystywane do wspinaczki, a te które są na szczytach są wspaniałym punktem widokowym na okolicę, pobliskie góry w tym także Karkonosze.

Kolorowe Jeziorka ( https://discover.pl/kolorowe-jeziorka/ ) to atrakcja dla dzieci i dorosłych. Pod tą nazwą kryją się stawy utworzone przez zalane wyrobiska starych, poniemieckich kopalni pirytu. Kolorowe Jeziorka są rzeczywiście kolorowe: wody jednego z nich przybierają kolor brązowy, prawie purpurowy, stąd nazwa Purpurowe Jeziorko. Woda barwiona jest przez związki żelaza zawarte w dnie i ścianach wyrobiska. Szmaragdowe jeziorko barwione jest przez związki miedzi. To są dwa najciekawsze i najładniejsze jeziorka. Mniejsze jeziorko żółte okresowo wysycha, zaś jeziorko zielone rzadko napełnia się wodą. Dogodny dojazd, parkingi oraz infrastruktura turystyczna sprzyjają licznym odwiedzinom przez turystów. Kto chce, może iść dalej szlakiem turystycznym aż na Wielką Kopę.

Rudawy Janowickie obfitują w zabytki. Chodzi nie tylko o stare kościoły, których w okolicznych wioskach jest dużo. W okolicy jest kilka pięknie odrestaurowanych pałaców, oraz kilka innych, które czekają na remonty. Z kolei zamki są dwa i w dodatku są to ruiny. Jeden z zamków to zamek Sokolec, są to właściwie relikty. Drugie ruiny to zamek Bolczów, o wiele bardziej malowniczy i atrakcyjny turystycznie.